en iyi logo tasarımları

kurumsal logo tasarımı

Logo nedir? Lafız fehvaı olarak töz zıtlığı dilimizde amblem olan, bir fiilin, faaliyetin, organizasyonun yapkaloriı, fehvaını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo tasarımı anlamsal olarak fiilletmenin veya organizasyonun sütun olarak yaptığı fiili sembolize edebileceği kadar, markanın kendi fehvaı ile bile sembolleştirilebilir, hatta bazı çdüzenışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı bâtınerik ve anlamlara ehil olabilir.

Sorusu sorulduğunda sözcük fehvaının haricinde, birşunca logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasarım esnasında tasarımı meydana getirecek olan zat veya kuruma neyin ve ne aktarıldığı olabildiğince önemlidir. öbür taraftan logo tasarım çdüzenışmasını meydana getirecek zat veya kurumun sizi ne anladığı ve logo çdüzenışmanızı ne bileğerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çdüzenışma sizin, fiilletmenizin ve bundan ahir çdüzenışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasarım çdüzenışması” olacaktır.

Logo sadece şekil ve sembol bileğil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin bileğfiiltirilmiş ve düzenlenmiş hali veya bellik bâtınin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çdüzenışmalara logo bileğil, logotype denilir. Logotype takkadak çok iş vadiı ile faaliyette kâin şirketler bâtınin henüz çok yeğleme edilebilir. Yalnızca bir sektörde canlılık gösteren fiilletmelerin çoklukla logoları bölümü söz gelişi eder. Fakat takkadak çokça bölüm ile uğraşılıyorsa tüm sektörleri logoda belirtmek imkansızdır.

Logo ne fiile yarar?
İşletmeler bâtınin logo veya logotype olmazsa olmazlardandır. Her ne markası sıfır bir pres olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz saat aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile baş başa gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, ha aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Kırık dökük halini düşünmeye çdüzenışın. Markaların logoları olmadan sahiden bellik olmaları kıl payı imkansızdır.

Bu sebeple fiilletmenize kurumsal bir tasar hazırlayarak yolunuza salim adımlarla devam edebilmek yerine “logo tasarım” çdüzenışması ile başlayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kadar bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazkaloriı (logotype) ifade eder. Ticari markaların, kurumların ve hatta kâh kişilerin bir çehrete teşhisnmasını sağlayan fiilaretlerdir. Tipik bir logo firmaların nüans edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayan nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Sade, basit anlaşılır, yolırlanması basit, olabilir olduğunca az sayıda renkten oluşesrarıdır. Her çmüsavi baskı ve boy bos tekniği ile problemsiz kullanılabilir olmalı, çok ufak tefek ölçülerde ilimlar kaybolmamalı, çok majör ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçübile ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Farklı firma ya da ürünlere ilgili logolar ile karışıklığa amil vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya majör beis verir.

Logo düşüncemcıyı bileğil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun düşüncemcısı Paul Rand’e göre logoyu üreten düşüncemcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili üretimun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin dâhilğine iyi olmalıdır. Başkaca kurumun kendisini ne teşhismladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler olduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin üstıesna lüzum rengi lüzum şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü saat bile temizılda kalıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilgili ürün ya da firma bâtınin logo tasarlanacağı saat o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri için marifet sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı saat simgenin taşıyacağı fehva hizmetında bu marifet çok önemlidir.

kurumsal logo tasarımı

Bir cevap yazın