chillersistemleri.com: Chiller Keşif

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak değişik bir kaynağa aktarma fail, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sıkıştırılan ve ısınan gaz yağıın kondanserde soğutulması ile çallıkışır. Elan sonra genleşme vanasından geçen gaz yağıın basıncı ötürüsı ile sıcaklığı düşer ve sıvılaşır. Evaporatörden geçerken soğutulmak istenen sıvının üzerinden ısıyı allıkır allıkçdürüst basınçta gaz yağı olarak kompresöre hasılat, baştan sıkıştırılır. Çallıkışma sistemi bu şekilde devam değer.

Chiller sistemi;

Ab soğutmalı chiller
Esinti soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun haricinde heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri bile kullanılmaktadır. Chiller sistemi nasıl çallıkışır sorusuna karşılık ödemek dâhilin soğutma gruplarını ayrı ayrı gözlemek gerekir.

Esinti Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine göre gruplandırılır. En kocaman alt bölüm ise ısı kaynağının ne evetğudur. Eğer ısı havaya ertelenmişyorsa tarz kaynaklı soğutma grubu, suya ertelenmişyorsa kez kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Esinti soğutmalı chiller sistemleri, chiller içerisindeki soğutucu gaz yağıın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin tarz soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çallıkışır.

Kompresörde sıkıştırılmış ve koca sıcaklıkta gaz yağı halindeki soğutucu dürüstışdem kondansere gönderilir. Fanlar muavenetı ile batarya yüzeyinde tarz dürüstışı sağlamlanarak ısı transferi gerçekleşir. Gaz yağı üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Ab Soğutmalı Chiller
Ab soğutmalı chiller soğutma sistemleri, tarz soğutmalı chiller çallıkışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki sıcak gaz yağıı kez ile soğutur. Gaz yağıın soğutulması dâhilin tarz soğutmalı bataryalar namına kez kullanan shell & tube yahut plakalı tip ısı bileğişlemtiriciler kullanılır.

Chiller nasıl çallıkışır diyenler dâhilin kez soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini sırasında kez kaynağı ihtiyacının olduğunu kesmek gerekir. Ab kaynakları; akarsu, derya, soğutma kulesi yahut standart kez hattı kabil. Ab soğutmalı chiller sistemlerinde umumi olarak sistemin yerleştirilecek alanın sınırlanmışlığı, erke maliyetlerinin önemli ama kez maliyetlerinin az evetğu yerlerde kullanılır.

Ab soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çallıkışabilme özelliğine iye evetğu dâhilin soğutma istenen bölgeye en andıran şekilde konumlandırılmak istendiğinde bile ideal çözüm sağlamlamaktadır. Kükremek üstü araçlarının iklimlendirilmesi dâhilin bile kez soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller nasıl çallıkışır diyenler dâhilin son olarak kez soğutmalı chiller sistemlerinin aygıt hacmini minimize ettiği dâhilin bir kapasitedeki chiller cihazına oranla %65 henüz küçümencik hacim sağlamış olduğunı kesmek gerekir. Aynı zamanda kompresör çallıkışma performansındaki yükselme sebebi ile henüz az yalıtım tüketimi yapar ve koca performans sağlamlar.

Chiller soğutma grupları; sınai üretim tesisleri ilkin sarhoş olmak üzere, besin ve ilaç işleyim, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, soğuk tarz depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Fakat her tasarruf alanına yönlü chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz bile chiller nedir ve chiller sistemi nasıl çallıkışır sorularınıza karşılık aldıysanız üretim merkeziniz ve işlemletmeniz dâhilin size özel chiller çözümleri ile tanışabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden koltuk alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Bir cevap yazın