Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” demeına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre mutlak halde kâin şehir, vakit kaybetmeden arkası sıra korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve büyük bir tekâmül göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara gereğince Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en ömre bedel yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste ev bark sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme nispet duyanlar derunin tam bir gezim cenneti! Gün süresince pek çok medeniyete ev bark sahipliği yaratıcı bu nadide şehir, parafin bayraklı plajları ile bile epey pop. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden ömre bedel 13 yeri sizin derunin listeledik. şayet siz bile yaz tatili derunin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk tasarınıza bu bölgeleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşıtlayacak ilk vaziyet Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile beraberinde hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede vaziyet vadi surlar hoşgörülületilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları düz yazı edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin bile çok şatır başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten afiyet alanlar derunin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe seyahat edebilir ve reçete kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda vaziyet vadi natürel doğal gaz deposundan binlerce yıldır çıkan alevler yıprak Palikarya Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” demeına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kırıcır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan temellı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak derunin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi ön dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü yerin 7 ön altından alevler saçmaya devam eder. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi ön dibinden fışkıyı alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek derunin Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin coşkunlukiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde vaziyet kızılır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Paşa tarafından yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında vaziyet kızılır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden kaban noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Müstamel zamanlarda büsbütün sahiplik inşaatı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 senesinde yine bileğçalışmatirilmiştir. Müstamel sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının vaziyet aldığı bir çan kalmıştır. Saat Kulesinin kuzey tarafında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli vaziyet kızılır. Bu demirin çalışmalevi ise idam cezası edilen kişmüterakki gündüz boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orta kısımlarında vaziyet kızılıyor. Aya Yorgi gayrı ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda kuruluşldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi kuruluşnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ilişik olmayan tek yayın olmasının cihetı gün Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze vasıl nadir kuruluşlarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise günümüzde bir kül halinde vikaye altına alınmıştır.

Alanya transfer

alanya boat tour

Bir cevap yazın